Bartoszyce: Dzieci ze wszystkich szkół w powiecie znają już Polę i jej przygody
Pola to bohaterka zbioru wierszyków profilaktycznych. Jej przygody w zabawny, ale też wymowny sposób uczą dzieci prawidłowych zachowań w różnych obszarach codziennego życia. Pola nie jest idealnym dzieckiem, wręcz przeciwnie – zawsze wpada w kłopoty, a z opresji ratuje ją policjant. Dzięki środkom finansowym od wszystkich samorządów powiatu bartoszyckiego możliwy był zakup materiałów profilaktycznych, które trafiły do wszystkich szkół podstawowych i przedszkoli w powiecie bartoszyckim. Dzięki temu, każde dziecko z klas 0-III pozna przygody Poli – dziewczynki w ich wieku i nauczy się jak unikać kłopotów, a co najważniejsze jak radzić sobie z problemami.
Dzięki współpracy Komendanta Powiatowego Policji w Bartoszycach insp. Przemysława Fiertka ze Starostą, Burmistrzami i Wójtami z powiatu bartoszyckiego do każdej szkoły podstawowej i każdego przedszkolnego oddziału „0” w powiecie trafiły materiały dotyczące programu profilaktycznego „Profilaktyka Smyka – Na ratunek Poli”. Program został napisany z myślą o najmłodszych uczniach. Pola jest bohaterką zbioru wierszyków profilaktycznych pt. „Na ratunek Poli”. Na ratunek…., bo Pola jest niefrasobliwym dzieckiem z głową pełną, nie zawsze dobrych pomysłów. Historie przedstawione w formie wierszyków zakończonych morałem, w sposób bliski i zrozumiały opisują dzieciom zagrożenia w różnych obszarach ich życia. Historie zwracają uwagę na potencjalne zagrożenia, uświadamia dzieciom skutki niebezpiecznych zachowań w domu, w szkole i na drodze, podczas wypoczynku letniego i zimowego. Policjant – zawsze we właściwym miejscu i czasie ratuje Polę z opresji.
Nauczyciele, wyposażeni w narzędzie edukacyjne, jakim są specjalne scenariusze zajęć dedykowane programowi profilaktycznemu rozpoczęli już edukację dzieci na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Przekaz wzmocnią wizyty policjantów profilaktyków i dzielnicowych w szkołach, które już się rozpoczęły.
W środę, (30.03.21r.), policjantki gościły w Szkole Podstawowej w Żydowie. Tematem spotkania była historia pt. „Nie czyń drugiemu, co Tobie niemiłe”. To opowiadanie o hejcie i przykrych konsekwencjach mowy nienawiści. Z uwagi na to, że dzieci mają powszechny dostęp do Internetu, czy telefonu powinny już od najmłodszych lat wiedzieć jak należy zachowywać się w wirtualnym świecie. Muszą mieć świadomość, jaką krzywdę mogą wyrządzić komuś obraźliwymi komentarzami, czy sms’ami. Najmłodsi usłyszeli też, że w sytuacji gdyby to oni byli „hejtowani” powinni zawsze prosić o pomoc dorosłych, bo same nie są w stanie poradzić sobie z takim problemem.
Następne spotkania w tej i innych szkołach już niebawem!