Bartoszyce/Bisztynek/Galiny: Pijani użytkownicy dróg wykluczeni z ruchu drogowego
Każdy pijany użytkownik ruchu drogowego stwarza realne zagrożenie dla jego bezpieczeństwa. Nikt z nas nie chce na trasie swojego przejazdu pijanego rowerzysty, który ma problem z równowagą i w każdej chwili może przewrócić się na jezdnię. Tym bardziej nie chcemy mijać się z pijanym kierowcą, który z racji posiadania alkoholu w organizmie ma problemy z koncentracją, a szybkość jego reakcji jest znacznie upośledzona. Policjanci kontrolując ruch na drogach powiatu zatrzymali 4 pijanych i nieodpowiedzialnych kierujących, 3 rowerzystów i 1 kierującego osobówką.
W piątek, (29.10.21r.), po godz. 8:00 w Galinach policjanci z prewencji zauważyli jadącego slalomem 46 – latka. Mężczyzna miał w organizmie aż 2,7 promila alkoholu.
W sobotę, (30.10.21r.), po godz. 14:00 również w Galinach ci sami policjanci zauważyli kolejnego pijanego miłośnika rowerów. On też jechał slalomem drogą K57. 39 – latek miał w organizmie 2,8 promila.
W niedzielę, (31.10.21r.), po godz. 11:00 dzielnicowi z Posterunku Policji w Bisztynku w jednej z gminnych miejscowości zatrzymali do kontroli drogowej rowerzystę, którego wygląd wskazywał, że może być pijany. Ich podejrzenie potwierdziło się, 43 – latek miał ponad promil alkoholu w organizmie.
Kodeks wykroczeń za kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości przewiduje karę aresztu lub grzywnę do 5 tys. zł oraz zakaz kierowania rowerami na okres od 6 miesięcy do 3 lat.
W nocy z niedzieli na poniedziałek, (31.10/1.11.2021r.), policjanci patrolujący Bartoszyce na ul. Wojska Polskiego zatrzymali do kontroli drogowej mężczyznę jadącego audi 80. Od siedzącego za kierownicą 36 – latka wyczuli zapach alkoholu. Badanie alkomatem ujawniło obecność ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie mieszkańca gminy Sępopol. Mężczyzna stracił prawo jazdy i odpowie przed sądem za przestępstwo.
Pijanym za kierownicą kodeks karny przewiduje dotkliwe konsekwencje, łącznie z karą pozbawienia wolności do 2 lat. Kolejną dolegliwością dla pijanych za kierownicą jest obowiązkowe świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonych i Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nie mniejszej niż 5 tys. zł i zakaz kierowania na okres co najmniej 3 lat.