Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bartoszyce: Zimowa przerwa świąteczna i wolne od szkoły - obostrzenia te same

Zimowa przerwa świąteczna rozpocznie się 23 grudnia br., następnie dzieci i młodzież rozpoczną zimowe ferie. Czas wolny od zajęć lekcyjnych i obowiązków wynikających ze zdalnego nauczania z pewnością spowodują, że uczniowie będą mieli więcej wolnego czasu, który mogą chcieć spędzić poza domem, czy wspólnie z grupą znajomych. Przypominamy, że trwa epidemia i ograniczenia z nią związane są nadal aktualne. Warto też zwrócić uwagę, co dzieci robią w sieci, tylko pozornie siedzenie przed komputerem to w pełni bezpieczne zajęcie.

To głównie na rodzicach i opiekunach dzieci i młodzieży spoczywa odpowiedzialność za ich zachowanie i bezpieczeństwo. Warto porozmawiać, zwłaszcza ze starszymi dziećmi i przypomnieć im nie tylko o obowiązujących zasadach związanych z trwającą epidemią koronawirusa, ale też o zagrożeniach czyhających w Internecie. Oto najważniejsze zasady.  

Koronawirus: aktualne informacje i zalecenia

  • Dzieci i młodzież do 16. roku życia

W godzinach 8:00-16:00 od poniedziałku do piątku dzieci i młodzież do 16. roku życia muszą przemieszczać się pod opieką rodzica lub opiekuna. Zasada ta nie obowiązuje, kiedy dziecko idzie do szkoły lub wraca z niej do domu
i w weekendy.

  • Zgromadzenia i spotkania

W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 5 osób. Uczestnicy mają obowiązek zakrywania nosa i ust oraz zachowania 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m.

Od 28 listopada w imprezach i spotkaniach organizowanych w domu może uczestniczyć maksymalnie 5 osób - do tego limitu nie wliczamy osoby zapraszającej na imprezę oraz osób, które wspólnie mieszkają lub gospodarują z tą osobą. (Obowiązuje do: 27 grudnia 2020 r.)

  • Obowiązek utrzymania co najmniej 1,5 - metrowej odległości między pieszymi

Wyłączeni z tego obowiązku są: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące, osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie.

  • Zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych jest obowiązkowe w całym kraju

Nie trzeba zasłaniać ust i nosa wyłącznie: w lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem. 

Ważne! Z obowiązku zakrywania ust i nosa zwolnione są dzieci do 5 roku życia i osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający:

  • całościowe zaburzenia rozwoju,
  • zaburzenia psychiczne,
  • niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim,
  • trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa.

 

  • Wydarzenia kulturalne – ograniczenia

Działalność placówek kultury w tym min. teatrów, kin, muzeów, galerii sztuk, domów kultury, jest zawieszona.

Ważne! Od 28 listopada, działalność bibliotek jest możliwa przy zachowaniu limitu 1 osoby na 15 mpowierzchni przeznaczonej do udostępniania zbiorów. (obowiązuje do: 27 grudnia 2020 r.)

  • Kluby nocne, dyskoteki i inne miejsca udostępnione do tańca

Obowiązuje zakaz działalności takich miejsc. (Wyjątkiem są: sportowe kluby taneczne). (Obowiązuje do: 27 grudnia 2020 r.)

  • Handel

UWAGA! Sprzedawca może odmówić sprzedaży towaru klientowi, który nie zasłania ust i nosa. (USTAWA z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi Art.  46bb. 
[Nieprzestrzeganie obowiązku zakrycia ust i nosa, jako uzasadniona przyczyna odmowy sprzedaży towaru]
Nieprzestrzeganie obowiązku, o którym mowa w art. 46b pkt 13, stanowi uzasadnioną przyczynę odmowy sprzedaży, o której mowa w  art. 135 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2019 r. poz. 821, z późn. zm.)).

  • Sport i rekreacja

Zawieszona jest działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, z wyłączeniem tych, które: działają w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów, są przeznaczone dla osób uprawiających sport w ramach współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzeń sportowych, są przeznaczone dla studentów i uczniów – w ramach zajęć na uczelni lub w szkole.

Zakaz obejmuje też działalność usługową związaną z poprawą kondycji fizycznej, mającą na celu poprawę samopoczucia, tj. łaźnie tureckie, sauny i łaźnie parowe, solaria, salony odchudzające, salony masażu itp. (Obowiązuje do: 27 grudnia 2020 r.)

 

Bezpieczeństwo w Internecie

  • Co zrobić, aby dostęp do Internetu był bezpieczny:
  1. aktualizuj oprogramowanie systemowe (Windows, Linuks, iOS),
  2. stosuj silne hasła dostępu do systemu oraz sieci domowych,
  3. nie udostępniaj „sąsiadom” swojej sieci Internet (Wi-Fi).

 

  • Co zrobić, aby korzystanie z Internetu było bezpieczne:
  1. aktualizuj oprogramowanie antywirusowe,
  2. pamiętaj, treści zamieszczone w sieci (zdjęcia, posty, komentarze) nigdy nie zostaną usunięte,
  3. nie otwieraj załączników w nieznanych wiadomościach e-mail, nieznanych lub budzących wątpliwość co do nadawcy,
  4. nie udostępniaj w Internecie swoich danych.

 

  • Co zrobić, aby twoje dziecko było bezpieczne w sieci:
  1. rozważ zainstalowanie oprogramowania do kontroli rodzicielskiej,
  2. nie pozostawiaj dziecka samego w sieci – pokaż mu dobre strony Internetu, pokaż jak może rozwijać swoje pasje, ale ostrzeż je także o zagrożeniach, które mogą z niego płynąć,
  3. jeśli masz wątpliwości dotyczące treści w sieci, możesz je zgłosić wyspecjalizowanym komórkom do walki z cyberprzestępczością, znajdującym się w komendach wojewódzkich Policji (Komendzie Stołecznej Policji).

 

  • Najczęstsze zagrożenia:
  1. złośliwe oprogramowanie
    Instalacja złośliwego oprogramowania może doprowadzić do przejęcia Twojego komputera przez cyberprzestępców, a w efekcie może być narzędziem do popełniania przestępstw internetowych,
  2. hejt
    Często wystawianie złych, wręcz kompromitujących komentarzy to rozrywka dla młodego internauty. Niestety, hejt w sieci w skrajnych przypadkach może doprowadzić młodego człowieka do zaniżonej oceny, depresji, a nawet samobójstwa,
  3. uwodzenie w Internecie (child grooming)
    Działania podejmowane przez osoby w sieci w celu zaprzyjaźnienia się i nawiązania więzi emocjonalnej z dzieckiem, tak aby w późniejszym czasie zmniejszyć jego opory przed kontaktem w świecie rzeczywistym, który w efekcie może doprowadzić do seksualnego wykorzystania,
  4. materiały epatujące przemocą
    W Internecie można znaleźć filmy lub zdjęcia zawierające przemoc lub nawołujące do nienawiści. Młodzi ludzie mogą brać przykład z takich informacji i przenosić je do świata realnego,
  5. uzależnienie od Internetu
    Gdy dziecko zbyt długo korzysta z Internetu, a pozbawienie go dostępu do sieci powoduje złość i rozdrażnienie, może być to pierwsza oznaka uzależnienia. Warto wówczas nawiązać kontakt ze specjalistą, zanim straci się kontakt z dzieckiem,
  6. kontakt z internetowymi oszustami
    W sieci Internet pojawiają się różnego rodzaju ogłoszenia, część z nich to, niestety, próba oszustwa. Pamiętaj, aby przed zakupem rzeczy lub usług w sieci dokładnie zweryfikować sprzedawcę. Przy zakupie droższych rzeczy warto dołożyć parę złotych i dokonać zakupu za pobraniem. Wówczas przy odbiorze towaru, jeszcze przy dostawcy możesz otworzyć paczkę i sprawdzić, czy towar jest zgodny
    z zamówieniem. Jeżeli tak nie jest, masz prawo odmówić jego przyjęcia.

Przydatne linki:

https://dyzurnet.pl/ - Dyżur.net

https://dyzurnet.pl/formularz/?pl - zgłaszanie nielegalnych treści,

http://fdds.pl/ - Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę,

http://fdds.pl/best/ - bezpieczna przeglądarka dla dzieci,

https://116111.pl/ - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży,

http://www.saferinternet.pl/ - bezpieczeństwo dzieci on-line,

800 100 100 - telefon dla nauczycieli i rodziców.

(źródło: gov.pl i Biuro Prewencji KGP)

 

 

 

Powrót na górę strony