Apel do grzybiarzy
Grzybobranie jest wspaniałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu na łonie natury ale nie można zapominać o bezpieczeństwie. Warto przed wyprawą zapoznać się z kilkoma wskazówkami, które mogą uratować życie.
Co roku policjanci otrzymują mnóstwo zgłoszeń o osobach zaginionych, które wyszły do lasu na grzyby lub zwyczajny spacer. Część z tych poszukiwań kończy się niestety tragicznie bo las potrafi być bardzo niebezpieczny. Oto kilka wskazówek, które mogą być przydatne podczas takiej wyprawy:
-
Przed planowaną wyprawą sprawdź prognozę pogody. Złe warunki atmosferyczne drastycznie wpływają na widoczność co zwiększa ryzyko zgubienia się. Należy w tym punkcie wspomnieć o tym, że nawet dobrze znany las po ulewnym deszczu może zmienić się w pułapkę nie do pokonania bo wiele z nich leży na podmokłych, bagiennych terenach.
-
Zabierz ze sobą telefon z naładowaną baterią. W przypadku zgubienia się zawsze będziesz miał możliwość wezwania pomocy lub wysłania swojej lokalizacji. W przypadku braku zasięgu możesz wykorzystać go np. jako element wysyłający komunikaty świetlne lub dźwiękowe, co znacznie ułatwi poszukiwania.
-
Poinformuj rodzinę lub znajomych o zamiarze wyprawy do lasu i określ mniej więcej rejon w jakim będziesz się poruszał, podaj też planowaną godzinę powrotu.
-
Na wyprawę do lasu najlepiej wybierz się w kilka osób. Pomocna dłoń np. w przypadku problemów z trudnym miejscem (bagno) lub osłabieniem może okazać się nie oceniona.
-
Dobierz odpowiedni strój oraz zabezpiecz się w odblaski i latarkę, w przypadku poszukiwań znacznie ułatwi to twoją lokalizację.
-
Spacerując po lesie możesz się natknąć na niewybuchy czy amunicję z czasów wojny, pamiętaj pod żadnym pozorem ich nie dotykaj i w każdym przypadku powiadom policję.
-
Jeśli na stałe bierzesz leki to warto mieć je przy sobie wychodząc do lasu bo nigdy nie wiadomo ile czasu tam spędzisz. Patrząc na taką wyprawę z perspektywy późniejszych poszukiwań, warto zabrać ze sobą i schować gdzieś w odzieży dokument tożsamości. Zdarza się, że po latach odnajdywane są szczątki ludzkie, które z uwagi na upływ czasu ciężko zidentyfikować.
Powyższy apel nie ma na celu zniechęcić nikogo do wypaw na łono natury, ma jedynie pomóc zarówno tym, którzy po lesie spacerują, jak i tym, którzy z różnych przyczyn takich osób szukają, narażając nierzadko własne życie i zdrowie.