Bartoszyce/Górowo Iławeckie: Bezpieczeństwo i służba w policji - tematem spotkania z uczniami Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim
Wszyscy uczniowie z Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim spotkali się z policjantką z bartoszyckiej komendy policji, aby porozmawiać o bezpieczeństwie i służbie w policji. Najmłodsi dowiedzieli się sporo o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, kontakcie z nieznajomym i numerze alarmowym. Starsi uczniowie i młodzież usłyszeli m. in. o szkodliwości zażywania narkotyków i tzw. dopalaczy oraz o odpowiedzialności prawnej nieletnich i dorosłych. Obecny na spotkaniu z młodzieżą strażnik graniczny mówił o ochronie granic i zasadach pobytu na obszarze RP osób spoza UE. Na każdym spotkaniu policjantka i strażnik graniczny opowiadali o swojej profesji i zachęcali młodych ludzi do związania swojej przyszłości z mundurem.
W czwartek (24.10.19r.), policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach i strażnik graniczny z Placówki Straży Granicznej w Górowie Iławeckim gościli w Zespole Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim. Spotkania poświęcone były bezpieczeństwu w szerokim tego słowa znaczeniu. Policjantka zaczęła od rozmów z najmłodszymi uczniami. Wyjaśniła dzieciom zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zaznaczała, aby uważały szczególnie przechodząc przez ulice i korzystały z przejść dla pieszych. Wyjaśniła też, że przejście dla pieszych samo w sobie nie zapewni im bezpieczeństwa, a tylko zdrowy rozsądek i przestrzeganie zasad uchroni ich przed potrąceniem. Poruszyła również temat wpatrywania się w ekrany smartfonów w czasie korzystania z przejść dla pieszych. Rozmawiano też o kontakcie z osobą nieznajomą, numerze alarmowym i sytuacjach, w których trzeba wezwać służby. Dzieci były zaciekawione rozmową, zadawały pytania i opowiadały różnego rodzaju historie ze swojego życia.
W kolejnych dwóch spotkaniach brała udział młodzież i już dorośli uczniowie. W spotkaniach tych, obok policjantki swoje wystąpienia miał strażnik graniczny. Z racji tego, że w tej szkole uczą się nie tylko osoby z Polski, ale też z Rosji i Ukrainy, strażnik graniczny wyjaśniał zasady ich pobytu na terytorium RP. Ponadto wyjaśnił z jakich powodów następuje wydalenie cudzoziemca z naszego kraju.
Wielowątkowa rozmowa policjantki z uczniami dotyczyła zarówno tematu narkotyków i katastrofalnych skutków ich zażywania, jak również odpowiedzialności karnej za ich posiadanie, rozprowadzanie i udzielanie. W związku z trwającą edukacyjno – profilaktyczną kampanią pt. „ Narkotyki i dopalacze zabijają”, której hasło brzmi: Szkoda Ciebie na takie patoklimaty, uczniowie obejrzeli spot dedykowany młodym ludziom. Kampania ma na celu zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków i nowych narkotyków, tzw. dopalaczy, w tym konsekwencji zarówno zdrowotnych jak i prawnych. Policjantka opowiedziała uczniom tragiczne historie młodych ludzi, których z powodu zażycia, tzw. dopalaczy dziś już nie ma wśród nas.
Policjantka uczuliła młodych kierowców, aby nigdy nie wsiadali za kierownicę pod działaniem alkoholu, czy innych środków psychoaktywnych. Funkcjonariuszka mówiła też, że brawura na drodze nie jest nikomu potrzebna, a prędkość nieadekwatna do umiejętności i warunków na drodze może przysporzyć samych kłopotów.
W tym ważnym dla młodych ludzi okresie wchodzenia w dorosłość, policjanta zachęcała ich do służby w policji, a funkcjonariusz straży granicznej do wstąpienia w ich szeregi. Nie zależnie jaką drogę wybiorą młodzi ludzie i czy zwiążą swoją przyszłość z którymś z mundurów, najważniejsze jest, aby zapewnili sobie dobrą przyszłość. Policjantka podkreśliła, że ich obecne postępowanie, zarówno w kontakcie z narkotykami, alkoholem, czy za kierownicą będzie miało wpływ na ich dorosłe życie. A wyrok na koncie zamyka wiele drzwi.