Bartoszyce: O Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa na sesji rady miasta Bartoszyce
Radni miasta Bartoszyce zdecydowali, że warto w trakcie sesji porozmawiać o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Chcieli dowiedzieć się o zasadach funkcjonowania tego narzędzia. Dzięki temu, że sesja jest transmitowana w lokalnej telewizji Bart-Sat, policjantka mogła dotrzeć ze swoim przekazem do wielu mieszkańców powiatu Bartoszyckiego.
W czwartek 30 maja br., w trakcie sesji rady miasta Bartoszyce policjantka przedstawiała ideę i zasady funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Radni uznali, że warto zapoznać się z narzędziem służącym lokalnym społecznościom, podkreślili też, że dzięki prelekcji w czasie sesji, która jest transmitowana przez lokalną TV o mapie i zasadach jej funkcjonowania dowie się wielu mieszkańców miasta i powiatu.
Policjantka podkreślała, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, to ogólnopolski program, który stanowi platformę wymiany informacji pomiędzy Policją, a społeczeństwem. Mapa funkcjonuje w całej Polsce już od października 2016 roku i jest aplikacją, dzięki której mieszkańcy całej Polski mogą przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w danej okolicy. Zaznaczyła, że każdy sygnał od obywatela dotyczący danego miejsca, które jest zagrożone, jest sprawdzany przez policjantów. Policjantka wyjaśniła, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pozwala na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w miejscach wskazanych przez mieszkańców regionu. Taki system współpracy
ze społeczeństwem wpływa znacząco na sposób dyslokacji służby w Policji, dostosowując zarządzanie patrolami na polskich ulicach do bieżących potrzeb.
Policjantka przedstawiła radnym i zgromadzonym na sesji gościom najnowszą statystykę, dotyczącą zaznaczanych przez mieszkańców powiatu bartoszyckiego zagrożeń.
Od stycznia do 17 maja br., na obszarze powiatu zaznaczono 524 zagrożone miejsca. Policjanci potwierdzili prawie 40 % tych zgłoszeń. Najczęstszym, wskazywanym przez mieszkańców problemem jest niewłaściwa infrastruktura drogowa, (82 zaznaczenia), a więc dziury w drodze, zniszczona nawierzchnia. Każdorazowo, po takim zgłoszeniu i potwierdzeniu przez policjantów zaistnienia problemu, policja informuje zarządcę drogi o występującym zagrożeniu. Kolejnym nurtującym mieszkańców problemem są nielegalne wysypiska śmieci (81 zaznaczeń). Nieprawidłowe parkowane (74 zaznaczenia), wałęsające się bezpańskie psy (61 zaznaczeń), czy też spożywanie alkoholu w miejscach zabronionych (48 zaznaczeń).