Bartoszyce: Policjanci sprawdzili stan trzeźwości blisko 1000 kierujących, trzech z nich było pijanych
Policjanci z bartoszyckiej drogówki przeprowadzili działania „Alkohol i narkotyki’ ukierunkowane na ujawnianie i eliminowanie z ruchu kierujących pod wpływem alkoholu lub środków odurzających . To jedna z wielu policyjnych akcji, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Podczas działań kontrolno-prewencyjnych funkcjonariusze przebadali blisko 1000 kierujących, trzech z nich było pijanych.
Policjanci z bartoszyckiej drogówki dzisiaj o godzinie 6.00 zakończyli 24-godzinne działania "Alkohol i Narkotyki". W sumie zaangażowanych w działania było 10 funkcjonariuszy. Policjantom zależy przede wszystkim na poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza zmniejszeniu liczby wypadków drogowych, spowodowanych przez kierujących na tzw. „podwójnym gazie", bądź pod wpływem narkotyków. Cel działań jak zawsze ten sam - eliminowanie z ruchu drogowego kierujących znajdujących się po alkoholu oraz pod wpływem środków odurzających. Podczas działań policjanci sprawdzili stan trzeźwości blisko 1000 kierujących, z czego trzech zdecydowało się na jazdę po alkoholu.
Wśród nich był kierowca autobusu. Kilka minut po godzinie 08.00 w Bartoszycach na ulicy Warszawskiej policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 38-letniego mieszkańca Bartoszyc. Mężczyzna kierował autobusem relacji Bartoszyce- Olsztyn, w którym podróżowało ponad 20 osób. Policjanci sprawdzili jego stan trzeźwości. Badanie wykazało, że mężczyzna miał 0,5 promila alkoholu. Funkcjonariusze zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy i uniemożliwili mu dalszą jadę. Autobus został przekazany drugiemu kierowcy, a kierujący z funkcjonariuszami udał się do miejscowej komendy. Po wykonaniu z nim czynności mężczyzna został zwolniony.
Za kierowanie w stanie nietrzeźwości grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów do lat 10.
Przypomnijmy!
- kierujący znajdując się w stanie nietrzeźwości, tj. pow. 0,5 ‰ alkoholu lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2,
- nie stosowanie się do orzeczonego przez sąd zakazu kierowanie pojazdem podlega karze pozbawienia wolności do lat 3,
- każda, nawet najmniejsza ilość spożytego alkoholu wpływa negatywnie na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Blisko 90% informacji, które docierają do kierowcy to informacje wzrokowe, a przecież to właściwa koordynacja wzrokowo-słuchowa jest niezbędna podczas prowadzenia samochodu. Alkohol zaburza ją najszybciej.
Policjanci wciąż przypominają, że będą bardzo surowo podchodzić do pijanych uczestników ruchu drogowego, którzy stanowią olbrzymie zagrożenie dla siebie i innych.