Bartoszyce: Działania „Alkohol/narkotyki” na drogach powiatu bartoszyckiego
Bartoszyccy policjanci na drogach powiatu przeprowadzili działania „Alkohol/narkotyki”. Głównym ich celem było zbadanie stanu trzeźwości jak największej liczby kierujących i wyeliminowanie z ruchu drogowego tych, którzy zdecydowali się na jazdę pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. W ciągu doby funkcjonariusze skontrolowali blisko 350 kierujących. Wśród nich osoby były po użyciu alkoholu.
Pijanych bądź pod wpływem środków odurzających kierujących w ogóle nie powinno być na naszych drogach. Dopóki pojawiać się będą kierujący, którzy za nic mają najwyższą wartość, jaką jest życie i decydują się na jazdę na tzw. ”podwójnym gazie”, to działania polegające na eliminacji takich osób z ruchu drogowego będą realizowane.
W ciągu doby 26/27 września br. bartoszyccy policjanci przeprowadzili działania „Alkohol/narkotyki”, w trakcie których sprawdzili stan trzeźwości blisko 350 kierujących. Wykorzystali do tego urządzenia alcoblow, które pozwalają na sprawne i szybkie sprawdzenie czy kierujący znajdują się pod wpływem alkoholu. Wśród badanych 3 osoby zdecydowały się na jazdę po użyciu alkoholu.
Pierwsza z nich wpadła około godziny 7.00 w tracie kontroli drogowej na ulicy Wojska Polskiego w Bartoszycach. Za kierownicą siedział 58-letni mieszkaniec gminy Bartoszyce. Mężczyzna miał 0,25 promila alkoholu w organizmie. Jak twierdził, alkohol spożywał poprzedniego dnia.
Tuż po godzinie 08.00 na ulicy Warszawskiej policjanci zatrzymali do kontroli kierującą fordem kobietę. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że jest po użyciu alkoholu. W jej organizmie było blisko 0,5 promila alkoholu. 37-latka podobnie jak jej poprzednik twierdziła, że poprzedniego dnia piła piwo. W samochodzie przewoziła troje dzieci w wieku od 7 do 9 lat. W trakcie kontroli okazało się, że pojazd którym się poruszała nie posiadał aktualnych badań technicznych.
Podobna sytuacja miała miejsce tuż po południu na drodze dojazdowej do granicy państwa. W trakcie kontroli z ust kierującego mężczyzny policjanci wyczuli woń alkoholu. Przeprowadzone badanie wykazało, że w organizmie 32-latka jest ponad 0,3 promila alkoholu. Mężczyzna oświadczył, że spożywał alkohol do późnych godzin nocnych.
Policjanci w każdym z tych przypadków zatrzymali prawo jazdy. Osoby te odpowiedzą za popełnione wykroczenie kierowania po użyciu alkoholu.
Osoby, które spożywały alkohol poprzedniego dnia zwłaszcza do późnych godzin nocnych nie powinny w godzinach rannych wsiadać za kierownicę. Nawet jeżeli czują się dobrze i wydaje im się że są trzeźwe. Najlepszym na to przykładem są osoby, które wczoraj straciły prawo jazdy. Jeżeli zdarzy się sytuacja że musimy kierować pojazdem, to dla pewności warto jest udać się do najbliższej jednostki policji i sprawdzić czy rzeczywiście organizm poradził już sobie ze spożytym alkoholem.