Po trzeciej interwencji został zatrzymany. Dzielnicowi wydali mężczyźnie nakaz/zakaz
W myśl maksymy: „do trzech razy sztuka” można podsumować interwencje, które wywoływał 44-latek z Bartoszyc, bo za trzecim razem został zatrzymany z uwagi na przemoc, którą stosował wobec żony. O trzeci przyjazd policjantów poprosiły dzieci małżeństwa, przestraszone awanturą rodziców. 44-latek został zatrzymany. Dzielnicowi wydali mężczyźnie nakaz wyprowadzki, zakaz kontaktu z żoną i zakaz wstępu do miejsca jej pracy.
W sobotę (3.05.25 r.), policjanci trzykrotnie interweniowali w jednym z mieszkań w Bartoszycach. Powodem pierwszej interwencji była awantura słowna między małżeństwem, po której para doszła do porozumienia. Kobieta nie alarmowała wówczas o przemocy ze strony męża, a ten dla uspokojenia emocji, wyszedł z domu na spacer. Druga interwencja rozegrała się dwie godziny później, gdy żona nie chciała wpuścić męża
do mieszkania, gdy ten wrócił ze spaceru. W obecności policjantów doszli do porozumienia, jednak nie na długo. Godzinę później o przyjazd policjantów poprosiły dzieci małżeństwa, które przestraszyły się ich awanturą. Tym razem kobieta przyznała policjantom, że mąż ją szarpał, popychał i ubliżał jej i że obawia się o swoje życie i zdrowie. Mężczyzna trafił do policyjnej celi. Następnego dnia dzielnicowi wdrożyli procedurę nakazu/zakazu i zobowiązali mężczyznę do wyprowadzki z domu. 44-latek nie może też kontaktować się z żoną i ma zakaz wstępu do miejsca jej pracy. Rodzina została objęta procedurą niebieskiej karty. Na chwilę obecną doznająca przemocy domowej kobieta, odmówiła złożenia zawiadomienia o przestępstwie znęcania się nad nią przez męża.
STOP przemocy domowej!
W przypadku przemocy domowej szybka reakcja może wiele zmienić. Na terenie kraju, obok Policji działa wiele instytucji, które pomagają osobom dotkniętym przemocą ze strony najbliższych. Powiadomić o swojej trudnej sytuacji można dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub do dyżurnego najbliższej jednostki Policji. Wsparcie i porady otrzymamy także od operatorów m. in. Telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” 800 120 002. Telefonu Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie (tel. 800 120 226), czy Linii Pomocy Pokrzywdzonym (tel. 222 309 900). Można również wysłać e-maila na adres: info@numersos.pl. W sytuacji, gdy potrzebna jest natychmiastowa reakcja i pomoc ze strony innych osób, można wykonać dyskretny gest, międzynarodowy znak „Pomóż mi”. Wykonanie tego znaku jest proste: Pokaż otwartą dłoń, a następnie złóż dłoń w pięść, chowając kciuk do środka.
Osoby postronne widząc ten gest, powinny dyskretnie skontaktować się z Policją, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 i poinformować, że ktoś w ten sposób poprosił o pomoc.
Jeśli doznajesz przemocy domowej lub znasz kogoś, kto doznaje takiej przemocy i chcesz mu pomóc, informacje znajdziesz pod linkiem:
https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/przeciwdzialanie-przemocy-domowej