Pijany kierowca ujęty dzięki determinacji młodej kobiety i zaangażowaniu policjanta w czasie wolnym
Chciał uciec. Myślał, że uniknie odpowiedzialności. Krzyczał, aby nie wzywać policji. Kobieta, która widziała jak jechał całą szerokością drogi nie pozostała obojętna i zadzwoniła pod nr 112 informując o prawdopodobnie pijanym kierowcy. Dodatkowo, gdy mężczyzna wysiał z auta i zaczął uciekać pieszo, zadzwoniła z prośbą o pomoc, do znajomego policjanta. Starszy sierżant Sylwester Abramowski w ciągu chwili znalazł się na miejscu i pomógł w ujęciu pijanego i pobudzonego 43-latka. Mężczyzna został przekazany interweniującym policjantom i trafił do celi. Po wytrzeźwieniu usłyszał zarzut przestępstwa kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwość. Przyznał się. Grozi mu do 3 lat za kratami.
W czwartek (24.04.25 r.), w Górowie Iławeckim na ul. Wyszyńskiego policjanci zatrzymali pijanego kierowcę. To zatrzymanie poprzedzone było odpowiedzialnym, pełnym determinacji zachowaniem młodej kobiety, która najpierw, zaalarmowała służby widząc jak mężczyzna jechał slalomem, a następnie gdy zaczął uciekać pieszo, pobiegła za nim. Mężczyzna krzyczał i odgrażał się. Kobieta zadzwoniła więc do znajomego policjanta z Górowa Iławeckiego st. sierż. Sylwestra Abramowskiego prosząc go o pomoc. Funkcjonariusz bez wahania „oderwał się” od swoich spraw, wsiadł w auto i po chwili był już tam gdzie był potrzebny. Rozpoznał mężczyznę i ujął go, gdy ten wrócił do auta próbując wsiąść do środka. Po chwili na miejsce przyjechali interweniujący policjanci, którzy przejęli pijanego 43-latka. Mieszkaniec Górowa Iławeckiego miał ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. Musiał wytrzeźwieć w policyjnej celi. W tym czasie funkcjonariusze zgromadzili materiał dowodowy pozwalający na przedstawienie 43-latkowi zarzutu przestępstwa kierowania toyotą w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna przyznał się.
Kodeks karny pijanym za kierownicą przewiduje karę ograniczenia wolności, grzywny lub pozbawienia wolności do 3 lat. Kolejną dolegliwością jest obowiązkowe świadczenie w kwocie nie mniejszej niż 5 tys. zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej i zakaz kierowania na okres, co najmniej 3 lat.