Usłyszał zarzut znęcania się nad ciężarną żoną – ma dozór i musiał wyprowadzić się z domu
Wyzywał i groził a do tego pluł w twarz, szarpał za włosy, wyganiał z domu, uderzał w twarz i wyganiał z domu. W ten sposób zachowywał się mąż w stosunku do ciężarnej żony. Kobieta znosiła takie zachowania z pokorą i cierpliwością i gdyby nie wizyta dzielnicowych w domu rodziców, u których szukała schronienia, oprawca pozostałby bezkarny. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnej celi. Usłyszał zarzut znęcania się fizycznego i psychicznego nad ciężarną żoną. Prokurator oddał go pod policyjny dozór, nakazał wyprowadzkę z domu i zakazał kontaktu z żoną. Za zarzucane mężczyźnie przestępstwo grozi do 5 lat pozbawienia wolności.
W niedzielę (19.01.25 r.), dzielnicowi z Komisariatu Policji w Górowie Iławeckim złożyli wizytę mieszkańcowi gminy w związku z informacją, że stosuje przemoc wobec ciężarnej żony. Zanim doszło do zatrzymania 48-latka, policjanci rozmawiali z pokrzywdzoną kobietą, która z synem uciekła przed oprawcą do rodziców. Pokrzywdzona kobieta początkowo nie chciała ujawnić, co działo się w jej domu, jednak po rozmowie z dzielnicowymi przyznała, że jest ofiarą przemocy zarówno psychicznej jak i fizycznej. Kobieta złożyła zawiadomienie wskazując na liczne przejawy agresji ze strony męża. 48-latek usłyszał zarzut znęcania się fizycznego i psychicznego nad ciężarną żoną, do którego się przyznał. Prokurator oddał go pod policyjny dozór, zobowiązał do wyprowadzi oraz zakazał kontaktu z żona. Przestępstwo znęcania się nad osobą najbliższą zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności.
STOP przemocy domowej!
W przypadku przemocy domowej szybka reakcja może wiele zmienić. Na terenie naszego kraju, obok Policji działa wiele instytucji, które pomagają osobom dotkniętym przemocą ze strony najbliższych. Powiadomić o swojej trudnej sytuacji można dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub do dyżurnego najbliższej jednostki Policji. Wsparcie i porady otrzymamy także od operatorów m. in. Telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” 800 120 002. Telefonu Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie (tel. 800 120 226), czy Linii Pomocy Pokrzywdzonym (tel. 222 309 900). Można również wysłać e-maila na adres: info@numersos.pl. W sytuacji, gdy potrzebna jest natychmiastowa reakcja i pomoc ze strony innych osób, można wykonać dyskretny gest, międzynarodowy znak „Pomóż mi”. Wykonanie tego znaku jest proste: Pokaż otwartą dłoń, a następnie złóż dłoń w pięść, chowając kciuk do środka. Osoby postronne widząc ten gest, powinny dyskretnie skontaktować się z Policją, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 i poinformować, że ktośw ten sposób poprosił o pomoc.
Jeśli doznajesz przemocy domowej lub znasz kogoś, kto doznaje takiej przemocy i chcesz mu pomóc, informacje znajdziesz pod linkiem:
https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/przeciwdzialanie-przemocy-domowej