Aktualności

Przed samymi świętami musiał się wyprowadzić z domu, bo stosował przemoc wobec żony

Nie ma tolerancji wobec przemocy domowej. Skutkiem jej stosowania jest konieczność natychmiastowej wyprowadzki, zakaz zbliżania i kontaktu z pokrzywdzonymi. Przy tej procedurze nie ma znaczenia, czyje jest mieszkanie, jaka jest pora roku i to czy sprawca przemocy ma gdzie się zatrzymać. Prawo staje po stronie ofiar i daje policjantom uprawnienia pozwalające na szybkie odizolowanie agresora i zapewnienie spokoju pokrzywdzonym przemocą domową. Tuż przed świętami z domu musiał wyprowadzić się 66-latek, który w trakcie przedświątecznych przygotować będąc pijanym, awanturował się z żoną. Mężczyzna musi liczyć się z odpowiedzialnością za przestępstwo znęcania się nad osobą najbliższą.

W piątek (29.03.24 r.), policjanci interweniowali w jednej z miejscowości w gminie Bartoszyce. Doszło tam do awantury pomiędzy małżonkami. Kobieta żaliła się, że takie zachowanie męża powtarza się już od kilku miesięcy. Z uwagi na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa pokrzywdzonej przemocą kobiecie, jej pijany i agresywny mąż został zatrzymany. 66-latek trafił do policyjnej celi gdzie trzeźwiał. Następnego dnia został zwolniony, ale tylko po to, by w asyście policjantów zabrać z domu rzeczy osobiste i się wyprowadzić. Dzielnicowy wydał mężczyźnie nakaz natychmiastowej wyprowadzki i zakaz zbliżania się w okolice domu.

Znęcanie się fizyczne i psychiczne nad osobą najbliższą to przestępstwo, za które grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

STOP przemocy domowej!

W przypadku przemocy domowej szybka reakcja może wiele zmienić. Na terenie naszego kraju, obok Policji działa wiele instytucji, które pomagają osobom dotkniętym przemocą ze strony najbliższych. Powiadomić o swojej trudnej sytuacji, można dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub do dyżurnego najbliższej jednostki Policji. Wsparcie i porady otrzymamy także od operatorów m.in. Telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia” 800 120 002. Telefonu Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie (tel. 800 120 226), czy Linii Pomocy Pokrzywdzonym (tel. 222 309  900). Można również wysłać e-maila na adres: info@numersos.pl. W sytuacji, gdy potrzebna jest natychmiastowa reakcja i pomoc ze strony innych osób, można wykonać dyskretny gest, międzynarodowy znak „Pomóż mi”. Wykonanie tego znaku jest proste: Pokaż otwartą dłoń, a następnie złóż dłoń w pięść, chowając kciuk do środka. Osoby postronne widząc ten gest, powinny dyskretnie skontaktować się z Policją, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 i poinformować, że ktoś w ten sposób poprosił o pomoc.

Gest POMÓŻ MI!

Jeśli doznajesz przemocy domowej lub znasz kogoś, kto doznaje takiej przemocy i chcesz mu pomóc, informacje znajdziesz pod linkiem:

https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/przeciwdzialanie-przemocy-domowej

 

 

Powrót na górę strony