Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Stosowali przemoc. 21 – latka i 56 – latek musieli się wyprowadzić

Dom to miejsce, które z założenia ma być schronieniem. Kojarzy się z rodzinną atmosferą i poczuciem bezpieczeństwa. Niestety, dom to też miejsce wielu krzywd, płaczu i lęku. To w zaciszu czterech ścian rozgrywają się rodzinne dramaty, to tam chcący czuć się bezkarnie oprawcy urządzają piekło swoim najbliższym. Nie musi tak być, powiedz STOP przemocy! Tylko we wtorek, (30.01.24r.), 21 – latka stosująca przemoc wobec matki i 56 – latek, który uderzył żonę musieli się wyprowadzić. Znęcanie się nad osobą najbliższą to przestępstwo, za które grozi do 5 lat za kratami.

We wtorek, (30.01.24r.), dzielnicowi z Górowa Iławeckiego i Bartoszyc wydali nakazy natychmiastowej wyprowadzki i zakazy zbliżania się do pokrzywdzonych sprawcom przemocy domowej.

56 – latek z gminy Górowo Iławeckie został zatrzymany w niedzielę, (28.01.24r.). O konieczności interweniowania w jego domu poinformowała córka. Pijany mężczyzna awanturował się z żoną, uderzył ją, wyzywał i nie chciał wypuścić jej z domu, a przy tym groził, że spali mieszkanie. Agresor został zatrzymany. Wyszedł z policyjnej celi we wtorek, (30.01.24r.), aby w obecności policjantów wyprowadzić się z domu. 56 – latek ma też zakaz zbliżania się i kontaktowania z żoną.

W poniedziałek, (29.01.24r.), do policyjnego aresztu trafiła 21 – latka z Bartoszyc. Młoda kobieta była powodem 2 interwencji już w niedzielę, (28.01.24r.). Wówczas o przyjazd mundurowych prosili sąsiedzi. Wtedy jej matka nie powiedziała policjantom, do czego zdolna jest jej córka. O kolejną interwencję porosiła już sama matka agresywnej 21 – latki. Kobieta przyznała policjantom, że obawia się córki, która jest nie agresywna. Młoda kobieta trafiła do policyjnej celi, a następnego dnia, (30.01.24r.), dzielnicowi wydali jej nakaz wyprowadzki i zakaz zbliżania się do matki.

Znęcanie się fizyczne i psychiczne nad osobą najbliższą to przestępstwo, za które grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

STOP przemocy domowej!

W przypadku przemocy domowej szybka reakcja może wiele zmienić. Na terenie naszego kraju, obok Policji działa wiele instytucji, które pomagają osobom dotkniętym przemocą ze strony najbliższych. Powiadomić o swojej trudnej sytuacji można dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub do dyżurnego najbliższej jednostki Policji. Wsparcie i porady otrzymamy także od operatorów m. in. Telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia” 800 120 002. Telefonu Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie (tel. 800 120 226), czy Linii Pomocy Pokrzywdzonym (tel. 222 309  900). Można również wysłać e-maila na adres: info@numersos.pl. W sytuacji, gdy potrzebna jest natychmiastowa reakcja i pomoc ze strony innych osób, można wykonać dyskretny gest, międzynarodowy znak „Pomóż mi”. Wykonanie tego znaku jest proste: Pokaż otwartą dłoń, a następnie złóż dłoń w pięść, chowając kciuk do środka. Osoby postronne widząc ten gest, powinny dyskretnie skontaktować się z Policją, dzwoniąc pod numer alarmowy
112 i poinformować, że ktoś w ten sposób poprosił o pomoc.

Jeśli doznajesz przemocy domowej lub znasz kogoś, kto doznaje takiej przemocy i chcesz mu pomóc, informacje znajdziesz pod linkiem:

https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/przeciwdzialanie-przemocy-domowej

 

 

 

Powrót na górę strony