Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Niebezpieczne znaleziska powodem policyjnych interwencji

Pomimo upływu lat, znajdowane w ziemi pociski, granaty, czy miny są niebezpieczne. Większość z nich zawiera aktywny materiał wybuchowy, a co gorsza korozja wywołana warunkami, w których leżały dziesiątki lat sprawia, że nie wiadomo, czego można się po nich spodziewać. Po zgłoszeniu ujawnienia niewybuchu zawsze interweniują policjanci. Po pierwsze zabezpieczają miejsce ujawnienia niebezpiecznego przedmiotu przed dostępem osób, które mogłyby narazić się na niebezpieczeństwo. Następnie rozpoznania tego, co to za ładunek dokonuje policyjny pirotechnik. Powiadamiani są wojskowi saperzy, a policjanci zabezpieczają niewybuch do czasu ich przyjazdu. Tylko w piątek, (26.01.24r.), policjanci trzykrotnie podejmowali interwencję związaną z ujawnieniem różnego rodzaju niewybuchów.

W piątek, (26.01.24r.) po godz. 9:00 do bartoszyckiej komendy policji wpłynęła informacja o odnalezieniu niewybuchu w Paustrach. Policyjny pirotechnik rozpoznał znalezisko, jako minę przeciwpiechotną. Następnie przed godz. 11:00 wpłynęła kolejna informacja o niebezpiecznym znalezisku odnalezionym w okolicy Wojciech, był to pocisk artyleryjski. To nie było ostatnie tego rodzaju zgłoszenie tego dnia. Trzeci niewybuch odnaleziono w trakcie prac ziemnych w Kromarkach, to również był pocisk artyleryjski.

Czas oczekiwania na przyjazd saperów jest różny. Wszystko zależy od godziny ujawnienia niewypału. Niewybuchy znalezione w Paustrach i Wojciechach zostały podjęte przez saperów jeszcze w piątek. Natomiast niewybuch w Kromarkach był nadzorowany przez całą noc. Policjanci pozostawali tam do czasu przyjazdu saperów, dbają, o to by nikt nie naraził się na niebezpieczeństwo, które pomimo upływu ponad 80 lat generują różnego rodzaju pociski.

Przypominamy!
W przypadku znalezienia niewybuchu należy natychmiast powiadomić o tym fakcie Policję. W żadnym wypadku nie należy dotykać i przenosić tych przedmiotów. W miarę możliwości należy oznaczyć miejsce, w którym znajdują się niewybuchy, aby nie dopuścić by inne osoby naraziły się na niebezpieczeństwo.

                                                          

 

 

 • odnalezione niewybuchy
  odnalezione niewybuchy
 • odnalezione niewybuchy
  odnalezione niewybuchy
 • odnalezione niewybuchy
  odnalezione niewybuchy
 • odnalezione niewybuchy
  odnalezione niewybuchy
 • odnalezione niewybuchy
  odnalezione niewybuchy
Powrót na górę strony