Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bartoszyce: Debata społeczna „Równi w ruchu drogowym”przeszła już do historii.

„Równi w ruchu drogowym” to hasło przewodnie wczorajszej debaty społecznej, która się odbyła w Bartoszycach. Celem spotkania było uświadomienie uczestnikom, że zarówno piesi jak i kierujący mają takie same prawo czuć się bezpiecznie korzystając z płaszczyzny jaką jest ruch drogowy. Co zrobić aby tak było? Jakie działania prowadzić? Podczas debaty policjanci z młodymi kierowcami szukali rozwiązań na te i inne pytania.

Każdy z nas uczestniczy w ruchu drogowym czy to jako pieszy czy kierujący. Wspólnym prawem wszystkich jest poczucie bezpieczeństwa i równe szanse na drodze. Co zrobić by tak było? Jakie działania prowadzić? Na te i inne pytania odpowiedzi szukali policjanci wspólnie z młodymi kierującymi.

„ Równi w ruchu drogowym” – to właśnie pod takim hasłem debatowano o bezpieczeństwie na drodze. Spotkanie rozpoczął jak na gospodarza przystało Z-ca Komendanta Powiatowego Policji w Bartoszycach mł. insp. Grzegorz Jurewicz.

Po przedstawieniu przez policjantów informacji o ilości zdarzeń drogowych, ich przyczynach i skutkach oraz najważniejszych zasadach na drodze, głos zabrał Rafał Wasek, lekarz zespołu ratownictwa medycznego. W swoim wystąpieniu zawarł co zrobić w sytuacji zdarzenia drogowego, w którym są osoby  poszkodowane oraz jakie czynności wykonać w pierwszej kolejności. Kolejny zaproszony gość opowiedział o kulturze jazdy młodych ludzi, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki jako kierujący oraz o najczęściej popełnianych przez nich błędach wobec pieszych. Bo przecież, nie od dziś wiadomo, że pieszy w zderzeni z podjazdem, który jedzie z prędkością 50 km/ h ma tylko 50 % szans na przeżycie. Policjanci i młodzież szukali rozwiązań, które spowodują, że piesi pomimo tego, że są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego będą czuli się bezpiecznie.

Wnioski nasunęły się same. Jest to możliwe tylko wówczas kiedy będziemy się wzajemnie szanować i dbać o bezpieczeństwo swoje i innych. A wszystko po to, aby między uczestnikami ruchu drogowego postawić znak równości. By zarówno pieszy jak i kierujący mieli te same szanse na życie.

Powrót na górę strony