Aktualności

Wsiadł za kierownicę po alkoholu – stracił prawo jazdy. Jechał z trzeźwym kolegą z uprawnieniami

Pomimo dotkliwych konsekwencji, jakie przewidziane są kierującym na tzw. „podwójnym gazie” są osoby, które decydują się kierować pomimo wypitego wcześniej alkoholu. Policjanci z drogówki zatrzymali kierowcę forda, który miał 0,8 promila alkoholu w organizmie. Co zadziewające, obok niego siedział jego trzeźwy kolega, który miał uprawnienia. Mieszkaniec Bartoszyc stracił prawo jazdy i odpowie przed sądem za przestępstwo.

W sobotę, (11.11.23r.), przed południem policjanci z bartoszyckiej drogówki kontrolowali ruch na drodze krajowej nr 51. W okolicy Plęs zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę forda, który okazał się być pijany. 25 – letni mieszkaniec Bartoszyc miał w organizmie ponad 0,8 promila alkoholu. 25 – latek jechał z trzeźwym kolegą, który miał uprawnienia i mógł prowadzić. Mężczyzna nie potrafił powiedzieć, dlaczego nie skorzystał z pomocy znajomego, który w rezultacie i tak odwiózł 25 – latka do domu, bo to jemu policjanci przekazali auto pijanego mężczyzny. Konsekwencją lekkomyślnego zachowania 25 – latka będzie odpowiedzialność karna i utrata prawa jazdy.

Kodeks karny pijanym za kierownicą przewiduje karę ograniczenia wolności, grzywny lub pozbawienia wolności do 3 lat. Kolejną dolegliwością jest obowiązkowe świadczenie w kwocie nie mniejszej niż 5 tys. zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej i zakaz kierowania na okres, co najmniej 3 lat.

Apelujemy: Piłeś? Nie jedź!

Kierujący, który wsiada za kierownicę po alkoholu naraża siebie i innych użytkowników ruchu drogowego na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia. Alkohol, jako jedna z substancji psychoaktywnych znacząco wpływa na organizm człowieka m.in. rozprasza uwagę, zmniejsza zdolność postrzegania i dostrzegania kształtów, wydłuża też czas reakcji.

 

Powrót na górę strony