Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Stosował przemoc wobec żony – musiał się wyprowadzić i nie może zbliżać się do pokrzywdzonej

W tym roku uprawnienia policjantów rozszerzono o możliwość wydania zakazu zbliżania się do osoby doznającej przemocy domowej. Policjanci mogą też wydać zakazu kontaktowania się z pokrzywdzonymi, czy zakazać sprawcy przemocy wstępu do miejsca pracy, szkoły lub innej placówki, gdzie przebywałby pokrzywdzony. Policjanci nadal mogą szybko odizolować sprawcę przemocy domowej od ofiary poprzez wydanie nakazu natychmiastowej wyprowadzki. Procedura jest z powodzeniem stosowana przez bartoszyckich funkcjonariuszy, w tym roku wydano już 30 nakazów/zakazów.

W piątek, (3.11.23r.), policjanci pilnie interweniowali w związku ze zgłoszeniem o kobiecie pobitej przez męża. Pokrzywdzona uciekła przed oprawcą do sąsiadów. W jednym z mieszkań w Bartoszycach funkcjonariusze zastali pijanego 63 – latka, był pobudzony i arogancki. Pokrzywdzona kobieta opowiedziała policjantom, że mąż wszczął awanturę, podczas której wyzywał ją, uderzał, dusił i ciągnął po podłodze. Mężczyzna został zatrzymany w policyjnej celi. W sobotę, (4.11.23r.), wraz z policjantami pojechał do domu, ale tylko po to, by zabrać swoje rzeczy osobiste. 63 – latkowi wydano nakaz wyprowadzki, zakaz zbliżania się w okolicę mieszkania, a także zakaz zbliżania się i kontaktowania z żoną.

W czasie obowiązywania 14 dniowego nakazu/zakazu pokrzywdzona może w spokoju zastanowić się nad możliwością złożenia zawiadomienia o przestępstwie znęcania się, może też wnioskować do sądu o przedłużenie nakazu/zakazu na kolejny okres.

Znęcanie się fizyczne i psychiczne nad osobą najbliższą to przestępstwo, za które grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

STOP przemocy domowej!

W przypadku przemocy domowej szybka reakcja może wiele zmienić. Na terenie naszego kraju, obok Policji działa wiele instytucji, które pomagają osobom dotkniętym przemocą ze strony najbliższych. Powiadomić o swojej trudnej sytuacji można dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub do dyżurnego najbliższej jednostki Policji. Wsparcie i porady otrzymamy także od operatorów m. in. Telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia” 800 120 002. Telefonu Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie (tel. 800 120 226), czy Linii Pomocy Pokrzywdzonym (tel. 222 309  900). Można również wysłać e-maila na adres: info@numersos.pl. W sytuacji, gdy potrzebna jest natychmiastowa reakcja i pomoc ze strony innych osób, można wykonać dyskretny gest, międzynarodowy znak „Pomóż mi”. Wykonanie tego znaku jest proste: Pokaż otwartą dłoń, a następnie złóż dłoń w pięść, chowając kciuk do środka. Osoby postronne widząc ten gest, powinny dyskretnie skontaktować się z Policją, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 i poinformować, że ktośw ten sposób poprosił o pomoc.

Jeśli doznajesz przemocy domowej lub znasz kogoś, kto doznaje takiej przemocy i chcesz mu pomóc, informacje znajdziesz pod linkiem:

https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/przeciwdzialanie-przemocy-domowej

Powrót na górę strony