Aktualności

Bartoszyce: Kolizja rowerzysty z osobówką na przejściu dla pieszych

Przejście dla pieszych to nie przejazd rowerowy i nie należy po nim przejeżdżać rowerem. Zdaje się, że zapomniał o tym 42 – latek, który wjechał rowerem na pasy i zderzył się z osobówką. Mężczyzna trafił do szpitala. Szczęśliwie nic mu się nie stało. Sprawą tej kolizji drogowej zajmą się policjanci z zespołu ds. wykroczeń.

W piątek, (2.04.21r.), po godz. 16:00 na oznakowanym przejściu dla pieszych na skrzyżowaniu ulic Popiełuszki z Bema w Bartoszycach, doszło do zdarzenia drogowego. 42 – letni cyklista jadący ścieżką rowerową wzdłuż ul. Bema wjechał na przejście dla pieszych i zderzył się z jadącą ul. Popiełuszki skodą kierowaną przez 30 – latka. Obaj kierujący byli trzeźwi. Rowerzysta z miejsca zdarzenia trafił do szpitala. Mężczyźnie nic poważnego się nie stało.

Wszelkie okoliczności tego zdarzenia drogowego ustalą policjanci z zespołu ds. wykroczeń. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym – kolizję w postępowaniu przed sądem grozi kara grzywny do 5 tys. zł.

Uwaga!

Rowerzysta, jak każdy inny uczestnik ruchu drogowego, ma obowiązek zastosowania się do przepisów zawartych w Ustawie „Prawo o ruchu drogowym”. Z artykułu 26 Ustawy wynika, że rowerzyście, jako osobie kierującej pojazdem, nie wolno jechać wzdłuż przejścia dla pieszych. Przed przejściem dla pieszych cyklista powinien zsiąść z roweru i przeprowadzić go przez zebrę. Za przejechanie na rowerze przez przejście dla pieszych grozi mandat w wysokości 100 zł.

Przejazd dla rowerów to specjalnie wyznaczony pas, który umożliwia cyklistom swobodny przejazd przez drogę bez konieczności schodzenia z roweru. W takich miejscach nie ma obowiązku przeprowadzania roweru przez pasy.

W miejscu tej kolizji drogowej, nie było przejazdu rowerowego wzdłuż przejścia dla pieszych.

 

Powrót na górę strony