Aktualności

Bartoszyce: Profilaktyczne spotkania online z uczniami

W obecnej sytuacji epidemicznej niemożliwy stał się bezpośredni kontakt policjantów z młodzieżą w szkole. Policjanci wykorzystują możliwość zdalnych lekcji i w ten sposób docierają ze swoim przekazem do młodzieży. Policjantka rozmawiała z nastolatkami o ich odpowiedzialności prawnej, ceberzagrożeniach i bezpieczeństwie w ruchu drogowym.

W tym tygodniu, (22-23.03.21r.), pięć klas pierwszych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Bartoszycach miało okazję spotkać się online z policjantką z bartoszyckiej komendy. Tematem spotkań była odpowiedzialność prawna nieletnich, cyberzagrożenia i bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Obecnie trwają działania policjantów pod nazwą: „Na drodze patrz i słuchaj”. To działania ukierunkowane na podnoszenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Postęp technologiczny i ciągła potrzeba, zwłaszcza młodych ludzi, do bycia online sprawiają, że nie potrafią rozstać się ze smartfonem, czy też ulubioną muzyką płynącą ze słuchawek. Osoba wpatrzona w ekran telefonu, czy słuchająca głośno muzyki, może być rozkojarzona, a tym samym bardziej narażona na niebezpieczne sytuacje na drodze. Policjantka uczulała młodych ludzi na tego rodzaju zagrożenia.

Młodość ma swoje prawa, jednak, gdy zachowanie nastolatków wychodzi poza przyjęte normy społeczne i prawne mówimy o demoralizacji lub czynach karalnych. Uczniowie dowiedzieli się, co oznaczają te pojęcia i tego, że pomimo swojego wieku nie są bezkarni wobec prawa.

Kolejnym tematem spotkania były cyberzagrożenia. Uczniowie usłyszeli, że w Internecie nie są anonimowi, a cyberprzemoc polega na nękaniu straszeniu, szantażowaniu, rozsyłaniu ośmieszających, kompromitujących informacji, zdjęć, filmów w Internecie lub przy użyciu telefonu. Młodzież dowiedziała się, że takie zachowania mogą wyczerpać znamiona czynów karalnych. Policjantka przekonywała uczniów, że jeżeli padną ofiarą takich zachowań w sieci nie mogą tego ukrywać i radzić sobie samemu, ale zawsze powiedzieć o tym osobie dorosłej.

Policjantka przypomniała uczniom o konieczności stosowania się do obostrzeń związanych z trwającą epidemią i stosowania zasady DDM (DYSTANS, DEZYNFEKCJA, MASECZKA).

  • policjantka w trakcie spotkania online z uczniami
    policjantka w trakcie spotkania online z uczniami
  • policjantka w trakcie spotkania online z uczniami
    policjantka w trakcie spotkania online z uczniami
Powrót na górę strony