Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bartoszyce: Uwaga na oszustów metodą na BLIK-a

Policjanci ostrzegają przed wyłudzeniami z wykorzystaniem systemu płatności mobilnych (BLIK). W ostatnich czasie metoda ta zyskuje na popularności i coraz więcej osób zgłasza, że zostały w ten sposób oszukane. Oszuści włamują się na konto na portalu społecznościowym i udając jego właściciela rozsyłają wiadomości do jego znajomych i proszą o pilną pożyczkę pieniędzy poprzez udostępnieniu kodu BLIK. Szkopuł tkwi w tym, że jeśli nawet zdziwi nas taka nagła prośba o pożyczkę i skontaktujemy się z tą osobą odpisując na taką wiadomość - odpowiedzi udzieli nie kto inny jak oszust, dlatego należy dzwonić, aby potwierdzić, że faktycznie to nasz znajomy potrzebuje pożyczki.

W ostatnich dniach policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach po raz kolejny zostali powiadomieni o oszustwach za pomocą popularnego komunikatora społecznościowego.

Mechanizm działania oszustów jest podobny. Oszuści przełamują elektroniczne zabezpieczenia do konta na portalu społecznościowym i używając powiązanego z nim komunikatora w imieniu właściciela konta wysyłają wiadomości do jego znajomych i proszą o pożyczenie pieniędzy poprzez wygenerowanie kodu BLIK  w systemie płatności elektronicznej. Swoją prośbę tłumaczą różnie: chwilowym brakiem gotówki, pilną potrzebą zapłaty rachunku, czy brakiem możliwości zrobienia przelewu ze swojego konta z uwagi na prace konserwacyjne w banku.

Na czym polega oszustwo metodą na BLIK? Otóż polega ono właśnie na wyłudzeniu kodu do płatności przez telefon. Osoba logując się do swojego banku, musi wygenerować w aplikacji kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”. Niestety, w przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji dokonanych za pomocą tego kodu nie można już cofnąć, gdyż przestępca od razu wpisuje podany kod BLIK w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze. Proceder robi się coraz bardziej popularny.

Wczoraj, 14.07.2020 r., policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie metodą "na BLIK-a". Mieszkanka Bartoszyc poinformowała policjantów, że ktoś włamał się na jej konto na portalu społecznościowym, a następnie podszywając się pod nią skontaktował się poprzez komunikator z jej znajomymi i poprosił o szybką pożyczkę pieniędzy przekazaną kodem BLIK. Oszukani zostali 3–ej znajomi kobiety, Wszyscy stracili po 1000 zł.

Przestrzegamy – jeśli otrzymujesz prośbę o pożyczkę, nie działaj pochopnie. Sprawdź najpierw, czy osoba, która do Ciebie napisała rzeczywiście potrzebuje finansowej pomocy. Jeśli otrzymasz od znajomego prośbę o przelew za pomocą BLIK-a lub o przekazanie kodu  BLIK - zadzwoń do niej i potwierdź jej prośbę. Jeden telefon pozwoli na uniknięcie utraty pieniędzy.

Należy pamiętać o tym, aby NIGDY nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, nie przesyłać pieniędzy na podane przez obce osoby numery kont, nie podawać nikomu danych do logowania na nasze konta bankowe, nie przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych. Ważne jest też to, aby zadbać o prawidłowe zabezpieczanie swoich danych osobowych, haseł i numerów dostępowych do portali i komunikatorów. Bardzo dobrym pomysłem na zabezpieczenie się przed tego rodzaju oszustwem jest posiadanie dwuskładnikowego uwierzytelniania swoich kont w mediach społecznościowych. Taką opcje należy wybrać w ustawieniach konta i logować się za pomocą hasła i kodu, który przyjdzie do nas sms’em.

Powrót na górę strony