Bartoszyce: Działania „ZNICZ 2019”
W związku ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych i wzmożonym ruchem w rejonie cmentarzy, policjanci jak co roku będą prowadzić akcję pn. ZNICZ 2019”, która potrwa od 31 października do 3 listopada br.. W tym czasie na drogach powiatu bartoszyckiego będzie pracowało więcej policjantów niż na co dzień. W celu zapewnienia płynności ruchu policjanci na bieżąco będą monitorować rejon cmentarzy oraz drogi dojazdowe do tych miejsc, a w razie potrzeby ręcznie kierować ruchem. Funkcjonariusze będą zwracać uwagę na stosowanie się przez kierujących do wprowadzonych w tym okresie zmian w organizacji ruchu, ale także na ich trzeźwość, obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa, przewożenie dzieci w fotelikach i prędkość z jaką się poruszają. Policjanci apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach regionu i w okolicach cmentarzy.
Bartoszyccy policjanci przygotowują się do nadchodzącego dnia Wszystkich Świętych oraz działań pod hasłem „ZNICZ 2019”. Jak co roku, policjanci spodziewają się wzmożonego ruchu nie tylko pojazdów, ale też pieszych w rejonie cmentarzy, dlatego już od czwartku 31 października do niedzieli 3 listopada br., do służby zaplanowano maksymalną ilość patroli policyjnych. Funkcjonariusze na bieżąco będą monitorować rejon cmentarzy oraz drogi dojazdowe do tych miejsc, a w razie potrzeby ręcznie kierować ruchem. Wszystko po to, aby pomóc uczestnikom uroczystości i kierowcom jak najsprawniej i najbezpieczniej dotrzeć do celu. Funkcjonariusze zapowiadają też tymczasową zmianę organizacji ruchu w rejonie Cmentarzy Komunalnych. Od 30 października od godz. 12.00 do 4 listopada do godz. 7.00, będzie obowiązywała tymczasowa zmiana organizacji ruchu w rejonie Cmentarzy Komunalnych w Bartoszycach przy ulicy Kętrzyńskiej i Leśnej. Będą to następujące zmiany:
- Na ul. Konopnickiej, Leśnej oraz Poprzecznej na całej długości ustawione będą znaki
"zakaz zatrzymywania”. Parkowanie będzie możliwe tylko w miejscach oznaczonych odpowiednimi znakami. - Wyjazd z ulicy Leśnej do centrum miasta w przypadku utrudnień na skrzyżowaniu
ul. Kętrzyńskiej z Konopnickiej będzie odbywał się ulicą Poprzeczną w kierunku ulicy Przemysłowej oraz ulicą Kolejową - Kajki – Drzewną – Orzeszkowej – Grota Roweckiego. Objazd nie będzie dotyczył autobusów komunikacji miejskiej oraz pojazdów TAXI. - Wyjazd z ul. Konopnickiej na ul. Kętrzyńską będzie możliwy tylko w kierunku ronda Solidarności, na końcu ul. Konopnickiej będzie ustawiony znak „nakaz jazdy w prawo”.
- Na parkingu przy cmentarzu na ul. Leśnej zostanie wydzielone stanowisko dla autobusów komunikacji miejskiej oraz pojazdów TAXI, dla pozostałych kierujących parkowanie będzie dozwolone na miejscach oznaczonych znakami pionowymi „Parking”. Ponadto, taśmą zostaną wydzielone miejsca, gdzie będzie obowiązywał zakaz parkowania.
- Na ul. Kętrzyńskiej parkowanie będzie możliwe na parkingu sklepu "Lidl", "MediaExpert" oraz innych dozwolonych miejscach.
Przypominamy!
Nie wszyscy wybiorą się na cmentarze z myślą o odwiedzinach mogił najbliższych. Będą tam także osoby „czyhające na okazję”. Przestępcy bez skrupułów wykorzystają każdą naszą nieuwagę. Dlatego zadbajmy o to, by chwila zadumy i rozpamiętywania nie zaburzyły naszej czujności i ostrożności.
Proponujemy Państwu kilka rad, które pomogą bezpiecznie przetrwać ten okres:
- Nie pozostawiajmy na grobach torebek, saszetek bez opieki, a w samochodach wartościowych rzeczy na widoku.
- Zachowajmy czujność w środkach masowego transportu. Tłum jest doskonałym miejscem dla kieszonkowców. Nie nośmy więc portfeli na widoku i w tylnych kieszeniach spodni, zachęcając ich do działania. Torebki trzymajmy z przodu tak, aby mieć je przez cały czas na widoku.
- Wybierając się na cmentarze nie zabierali ze sobą większych kwot pieniędzy.
- Wyjeżdżając z domu sprawdźmy czy wyłączyliśmy gaz i urządzenia elektryczne. Pozamykajmy dokładnie drzwi i okna.
- Wyjeżdżając na kilka dni pozostawmy zaufanemu sąsiadowi numer telefonu, by w razie potrzeby mógł skontaktować się z nami.
- Przed wizytą na grobach dziećmi ustalmy podstawowe zasady zachowania w przypadku zagubienia. Wyznaczmy łatwe do rozpoznania miejsce, w którym w razie potrzeby spotkamy się z dzieckiem.
- Uczulmy nasze maluchy, aby nie kontaktowały się z obcymi – przypomnijmy, że nie mogą ufać osobom, których nie znają. Zabrońmy dzieciom wsiadania do samochodu z obcymi. Przypomnijmy, że w trudnych sytuacjach mogą poprosić też o pomoc umundurowanych policjantów czy strażników miejskich, którzy w tym czasie na pewno będą pełnić służbę w okolicach cmentarzy.
- Dbajmy o swoje bezpieczeństwo podczas pieszych wędrówek zwłaszcza poruszając się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym. Przypominamy, że od 31 sierpnia br. każdy taki pieszy ma obowiązek korzystania z elementów odblaskowych. Oczywiście do noszenia odblasków zachęcamy wszystkich pieszych. Jest to bardzo dobry sposób na zwiększenie swojego bezpieczeństwa.
- Zwracajmy uwagę na oznakowanie dróg dojazdowych, a zwłaszcza na zmiany wprowadzone na ten czas. Ostrożności nigdy nie za wiele.