Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bartoszyce/Galiny: W trosce o bezpieczeństwo seniorów – kolejne spotkanie

Każda okazja jest dobra na rozmowy o bezpieczeństwie. W trakcie corocznego spotkania emerytów i rencistów z gminy Bartoszyc i Bisztynek w Galinach policjantki mówiły jakie zagrożenia mogą napotkać seniorzy i jak nie dać się oszukać.

W sobotę, (02.03.19r.), w świetlicy w Galinach, z udziałem wójta Gminy Bartoszyce Pana Andrzeja Dychy odbyło się coroczne spotkanie emerytów i rencistów z gminy Bartoszyce i Bisztynek. Na spotkanie zostały zaproszone policjantki, które nie pierwszy raz gościły u seniorów ze swoim przekazem.

Z racji tego, że w ostatnim czasie coraz częściej mówi się o nadużyciach przy zawieraniu różnego rodzaju umów podpisywanych podczas pokazów sprzętu, czy umów podpisywanych w domu, a dotyczących dostarczania mediów, czy usług telekomunikacyjnych, policjantki mówiły jak uniknąć tego rodzaju kłopotów, a jeśli już takie będą, to jak sobie z nimi poradzić. Policjantki wyjaśniły, że każdy ma prawo w ciągu 14 dni, bez żadnych konsekwencji odstąpić od tego rodzaju umowy. Mówiły też, że jeżeli okaże się, że sprzedawca wykorzystuje seniorów do podpisywania niekorzystnych umów to jego działanie może wypełniać znamiona przestępstwa, a wówczas jest to sprawa dla policji.

Funkcjonariuszka, przypomniała seniorom, że nadal zdarzają się przypadki oszustw „na wnuczka, czy „policjanta”. Wyjaśniły, że policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie, nie proszą o wypłatę pieniędzy z banku i przekazanie ich funkcjonariuszom. Mówiły też, że zawsze trzeba być ostrożnym i nie mówić nikomu o tym ile mamy pieniędzy w domu, czy na koncie bankowym. Policjantki przypominały seniorom o tym, że zanim zdecydują się komukolwiek oddać oszczędności swego życia, powinny dobrze to przemyśleć i nie podejmować decyzji pod presją czasu, bo pośpiech zawsze jest złym doradcą.

Obecna na spotkaniu dzielnicowa, przypominała również o konieczności zamykania swoich domostw na klucz i niepozostawiania go pod przysłowiową wycieraczką, bo złodzieje czekają na okazję i nie będą się zastanawiać, czy ją wykorzystać.