Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bartoszyce: Policjantka zachęcała do służby w policji i rozmawiała o handlu ludźmi

Trwający Tydzień Kariery to doskonały czas na spotkania z młodzieżą i zachęcanie do wstępowania do służby policji. Uczniowie dowiedzieli się jakie wymagania trzeba spełnić, aby zostać stróżem prawa. W dniu spotkania przypadał XII Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi, dlatego nie zabrakło rozmowy na ten ważny dla młodzieży temat.

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, który trwa od 15 października br., policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach wczoraj, (18.10.br.),  rozmawiała o służbie w policji z uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Bartoszycach. Policjantka starała się pokazać służbę w policji jako ciekawą i pasjonującą prace, różniąca się zupełnie od pracy w innych zawodach. Policjantka mówiła, że aby zostać policjantem trzeba mieć nieposzlakowaną opinię i być niekaranym przez sąd. Młodzież zapoznała się z zasadami doboru do służby, obejrzała film przedstawiający test sprawności fizycznej. Uczniowie dowiedzieli się też, że w każdą 3 sobotę miesiąca br., w godz. 10 - 14 w Olsztynie na ul. 5 Wilińskiej Brygady AK 3 w siedzibie Oddziału Prewencji Policji można spróbować swoich siła wykonując wspomniany test pod okiem policyjnego instruktora.

Kolejna część spotkania poświęcona była rozmowom o procederze handlu ludźmi. Młodzieży pojęcie handlu ludzi kojarzy się jednoznacznie ze zmuszaniem kobiet do pracy, w tzw. sex-biznesie. Policjantka wyjaśniła, że definicją handlu ludźmi obejmuje też ciężką, często słabo płatną pracę w sytuacji, gdy z różnych powodów nie można z niej zrezygnować. Rozmawiano o tym jak ustrzec się przed tego rodzaju zagrożeniem, jak przygotować się do wyjazdu za granicę, co trzeba wiedzieć o kraju, do którego wyjeżdżamy, aby w razie potrzeby wiedzieć gdzie szukać pomocy.

We wrześniu br., Komenda Powiatowa Policji w Bartoszycach gościła delegację holenderskich policjantek, które przestawili jak wygląda sytuacja na holenderskim rynku pracy. Mówili o prawach przysługujących pracownikom w ich kraju, a szczególnie o zagrożeniach czyhających na migrantów zarobkowych. Policjantki przedstawiły jakie sankcje, przewiduje holenderskie prawo za popełnienie przestępstwa handlu ludźmi i na jaką pomoc może liczyć ofiara tego procederu. Funkcjonariuszki omawiały procedury, jakie obowiązują policjantów w sytuacji podejrzenia, że mają do czynienia z ofiarą handlu ludźmi, wyjaśniły, że pokrzywdzony w takiej sytuacji ma szeroką pomoc min., prawo do darmowego trzymiesięcznego zakwaterowania w bezpiecznym miejscu. (http://bartoszyce.policja.gov.pl/o03/aktualnosci/49703,Bartoszyce-Twoje-bezpieczenstwo-nasza-sprawa-praca-w-Holandii-Wizyta-holenderski.html)