Bartoszyce: Nietrzeźwi na drogach powiatu - Aktualności - Komenda Powiatowa Policji w Bartoszycach

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bartoszyce: Nietrzeźwi na drogach powiatu

Pomimo dotkliwych konsekwencji jakie grożą dla kierujących po alkoholu, są osoby, które wsiadają za kierownicę na tzw. „podwójnym gazie”. Jednym z głównych zadań policjantów jest dbanie o bezpieczeństw i wykluczanie kierujących po alkoholu z ruchu drogowego. W czasie minionego weekendu (20-22.07.18r.) policjanci z powiatu bartoszyckiego ujawnili 4 nietrzeźwych kierowców osobówek i jednego rowerzystę.

W sobotę, (21.07.18r.), w jednej z miejscowości w gm. Bisztynek pijany 21 – latek z Bisztynka kierując VW Passatem, jechał za szybko, stracił kontrolę nad autem i uderzył tylną częścią auta w przydrożne drzewo. Mężczyzna jechał z 3 pasażerami, którzy nie czekali na przyjazd policji. Kierowca VW powiedział funkcjonariuszom, że zna tylko imiona osób, które z nim jechały. Mieszkaniec Bisztynka miał w organizmie ponad 0,5 ‰ alkoholu, policjanci zatrzymali prawo jazdy 21 – latka, które miał zaledwie od 1,5 roku. 21 – latek został ukarany grzywną w kwocie 500 zł., za spowodowanie kolizji drogowej i odpowie przed sądem za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości.

Również w sobotę, w m. Łabędnik policjanci zatrzymali nietrzeźwą 50 – latkę kierującą Suzuki. Mieszkanka Lidzbarka  Warmińskiego wsiadła za kierownicę auta mając w organizmie ponad 1‰ alkoholu. Policjanci zatrzymali jej prawo jazdy, które miał od 34 lat.

Także w sobotę, w nocy, dyżurny bartoszyckiej policji otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, że pijany mężczyzna jeździ Fordem ulicami Bartoszyc. Policjanci patrolowali ulice miasta w poszukiwaniu opisanego auta i zauważyli mężczyznę parkującego fordem przy jednej z bartoszyckich ulic. Okazało się, że 26 – latek siedzący za kierownicą jest kompletnie pijany, mężczyzna miał w organizmie prawie 3 ‰ alkoholu.

W niedzielę, (22.07.18r.), przed godz. 21:00 w Sępopolu, miejscowy dzielnicowy pełniąc służbę z funkcjonariuszem SG, zatrzymał do kontroli VW Passata, kierujący nim 62 – latek był pijany, w organizmie mieszkańca Sępopola było 1,3 ‰ alkoholu. Prawo jazdy mężczyzny zostało zatrzymane.

Kolejny użytkownik ruchu drogowego, który miał w organizmie alkohol to 32 – letni rowerzysta. Mieszkaniec Bartoszyc, został zatrzymany przez policjantów do kontroli drogowej na trasie Sokolica – Gruda. 32 – latek miał w organizmie 0,44 ‰ alkoholu i odpowie za wykroczenie kierowania rowerem w stanie po użyciu alkoholu. Grozi mu grzywna do 5 tys. zł., i zakaz kierowania rowerami na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Osoby, które będąc w stanie nietrzeźwości kierowały autem odpowiedzą przed sądem.  Kodeks karny, za to przestępstwo przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat, a także zakaz kierowania pojazdami na okres nie krótszy niż 3 lata. Dodatkowo, w przypadku skazania sprawcy za to przestępstwo, sąd orzeka świadczenia pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nie mniejszej niż 5 tys. zł.

Apelujemy o zdrowy rozsądek i rozwagę!