Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bartoszyce: Uwaga na oszustów wykorzystujących tzw. metodę „na wnuczka i policjanta”

Wczoraj, dyżurny bartoszyckiej policji odebrał dwa zgłoszenia o próbie oszustwa miejscowych seniorów tzw., metodą „na wnuczka i policjanta”. Tym razem seniorzy zachowali zimną krew i nie dali się oszukać. Pamiętać należy, że oszust może zadzwonić do każdego z Was i podać się np. za prokuratora, tak właśnie wczoraj, przedstawiał się jeden z oszustów dzwoniąc do 69 –latka z Bartoszyc.

Pomimo tego, że świadomość społeczeństwa o procederze oszust metodami socjotechniki, czyli takimi jak na „wnuczka czy policjanta” stopniowo rośnie, nadal istnieją osoby, które ulegają emocjom, czy presji wywieranej przez przestępcę i dając się oszukać, tracąc oszczędności życia. Szczęśliwie, wczoraj bartoszyccy seniorzy, do których zadzwonili oszuści nie dali się oszukać i nie uwierzyli kłamstwom usłyszanym w słuchawce telefonu. Jeden z oszustów, zadzwonił do 69 – latka i podając się za policjanta zażądał 32 tysięcy złotych, obecny przy rozmowie wspólnik oszusta chcąc uwiarygodnić przekaz, powiedział że jest prokuratorem. 69 – latek nie uwierzył w stek bzdur usłyszanych od przestępców i zawiadomił policję. 

Kolejną ofiarą oszustów miała być 79 – latka, do której zadzwonił oszust przestawiając się jako syn kobiety, który pilnie potrzebuje pomocy. Kobieta nie wdała się w zbędną dyskusję, zachowała się bardzo prawidłowo i zadzwoniła do swojego syna, który powiedział jej, że z nim wszystko w porządku i nie potrzebuje pomocy. 79 – latka zawiadomiła policję.

 

Apelujemy!

W tego typu sytuacjach, należy pamiętać o rozwadze i zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do Państwa ktoś, kto podaje się za członka rodziny i prosi o szybkie przekazanie pieniędzy,
nie podejmujcie żadnych pochopnych decyzji. Nie informujcie nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które macie w domu lub jakie przechowujecie na koncie. Ponadto zawsze dzwońcie do kogoś z rodziny i weryfikujcie informację, na temat rzekomo potrzebnej pomocy. Wszystko po to, by sprawdzić wiarygodności naszego rozmówcy. W przypadku podejmowania finansowych decyzji nigdy nie ulegajcie presji czasu. W przypadku oszustw „na policjanta” pamiętajcie, że funkcjonariusze NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy! W momencie, kiedy ktoś będzie chciał was w ten sposób oszukać, podając się przez telefon za policjanta – natychmiast zakończcie taką rozmowę! Nie wdawajcie się w dialog z oszustem, a o wszystkim poinformujcie policję. Apelujemy do opiekunów osób starszych – informujcie rodziców i dziadków o tym procederze. Ostrzegajcie seniorów przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Pamiętajcie - zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić waszych bliskich i was samych przed utratą oszczędności życia.