Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bartoszyce/Górowo Iławeckie: Jechała rowerem bez świateł, za to z prawie 3 ‰ alkoholu w organizmie

Pewnej mieszkance gm. Górowo Iławeckie w jeździe na 2 kółkach nie przeszkadzał, ani brak świateł, ani obecność prawie 3 ‰ alkoholu w organizmie. Nieodpowiedzialna cyklistka została zatrzymana przez policjantów i wyeliminowana z ruchu. Za popełnione wykroczenia odpowie przed sądem.

W niedzielę, (07.01.18r.), przed 19-stą, policjanci z Komisariatu Policji w Górowie Iławeckim patrolując teren gminy dostrzegli jadącą rowerem kobietę. Rower, którym jechała 23 – latka nie miał świateł, a cyklista była kompletnie pijana. Kobieta miała blisko 3 promile alkoholu w organizmie. Policjanci uniemożliwili jej dalszą jazdę, a po wykonaniu niezbędnych czynności zwolnili do domu.

Kobieta odpowie za 2 wykroczenia. Zgodnie z przepisami Kodeksu Wykroczeń, za kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości grozi jej kara aresztu albo grzywny do 5 tyś., zł. i zakaz kierowania rowerami na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Dodatkowo, za brak obowiązkowego wyposażenia roweru, o których mówi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia:

Dział V  § 53. 1. Rower oraz wózek rowerowy powinny być wyposażone:

1) z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej;

2) z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o  kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej;

(…)

 4) co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec;

5) w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku,

23 – latce, grozi kolejna kara grzywny.